You are currently viewing Jak wygląda transport zwłok karawanem z zagranicy – karawany z chłodnią

Jak wygląda transport zwłok karawanem z zagranicy – karawany z chłodnią

Śmierć bliskiej osoby to trudny czas dla rodziny Zmarłego, zwłaszcza w sytuacji, gdy ciało znajduje się zagranicą. Niezależnie od przyczyny śmierci, polskie prawo wymaga przy transporcie spoza granic kraju przewozu ciała w karawanie wyposażonym w chłodnię. Nie wszystkie podmioty zajmujące się transportem zwłok posiadają w swoim asortymencie niezbędne ku temu środki i wyposażenie. Flota Rudel Group jest w pełni przystosowana do operacji międzynarodowych –  nasze karawany z chłodniami pozostają niezastąpione przy dalekodystansowych przewozach. Zapewniają one dłuższy czas zachowania ciała zmarłego, tym samym realizując założenia ustanowione przez sanitarny reżim międzynarodowych przepisów przewozu.. W naszym artykule dowiesz się więcej o karawanach z chłodniami. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie, a kiedy jest ono absolutnie konieczne?

Przy organizacji transportu ciała Zmarłego z zagranicy, niezwykle istotne, aby zwrócić szczególną uwagę na warunki w jakich przewożone będzie ciało. Wiele firm zajmujących się transportem zwłok nie posiada w swojej flocie karawanów z chłodniami i dokonuje przewozu zwykłymi pojazdami. W przypadku niepewności, warto dopytać się o konkretne środki używane przy transporcie.

Restrykcje transportu zwłok karawanem

W związku z sytuacją epidemiologiczną, transport zwłok – zarówno na terenie kraju, jak i z zagranicy – jest utrudniony, ale nie całkowicie niemożliwy. O szczegółowym procesie takiego transportu wspominaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie transport zmarłych w dobie koronawirusa. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowych, restrykcyjnych rozporządzeń dotyczących wymaganych warunków transportu zwłok karawanem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia ciała powinny być przewożone w określonych, sanitarnie ustalonych warunkach. Nacisk zostaje położony przede wszystkim na higienę postępowania z osobą zmarłą, ale równie istotne pozostają restrykcje transportu zwłok karawanem. Dodatkową metodą zabezpieczenia ciała może być transport w specjalnie do tego przystosowanych karawanach z chłodniami, które poprzez utrzymywanie optymalnej temperatury umożliwiają sterylny transport ciała do destynacji. Tym samym karawany z chłodniami  pozwalają na dłuższe zachowanie ciała i humanitarne traktowanie Zmarłego.

restrykcje transportu zwłok

Transport zwłok karawanem – warunki

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, ciało Zmarłego po odpowiednim przygotowaniu powinno zostać przetransportowane jednym zespołem przewozowym. Takie obostrzenie ogranicza możliwość transportu Zmarłego kilkoma środkami komunikacji, co może być uciążliwe przy przewozie z drugiego końca Europy. Najlepszym rozwiązaniem mogą być wtedy karawany z chłodniami. Jak działają karawany z chłodniami? Tego typu pojazdy pozwalają na przewożenie ciała w optymalnej temperaturze, niezależnie od warunków pogodowych i temperatury powietrza, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza w miesiącach letnich. Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, chłodnia w karawanie jest niezbędna w przypadku transportu zwłok na odległość większą niż 60 kilometrów.

Czy trzeba korzystać z karawanów z chłodniami?

W przypadku transportu dalekodystansowego, zwłaszcza międzynarodowego, jest to absolutna konieczność. Jest to uwarunkowane odpowiednimi przepisami, a przewóz zwłok w standardowym karawanie jest w takim przypadku nielegalny. Na krótkim dystansie na terenie kraju nie jest to warunek konieczny, jednak karawan z chłodnią pozwala na oddanie należytego szacunku dla ciała Zmarłego i zachowanie dodatkowej higieny przewozu.

Rudel Group – karawany z chłodniami – czy warto?

Flota Rudel Group jest przystosowana do transportu międzynarodowego i posiada liczne karawany z chłodniami doskonale sprawdzające się w obecnym reżimie sanitarnym. Jako jedna z niewielu firm w Polsce dysponujemy odpowiednio wyposażonymi pojazdami, które zapewnią bezpieczeństwo i higienę przewozu z zagranicy. Choć czasy są trudne, Rudel Group dokłada wszelkich starań, aby właściwie uczcić pamięć zmarłego, zapewniając mu godziwy pochówek przeprowadzony w optymalnych warunkach.

Skontaktuj się z nami poprzez formularz lub pod całodobowymi numerami: +48 516-998-350, +48 503-964-421, a także mailowo, pod adresem biurotz24@gmail.com.