You are currently viewing Międzynarodowy transport urny z prochami – dlaczego formalności są najistotniejsze?

Międzynarodowy transport urny z prochami – dlaczego formalności są najistotniejsze?

Odejście bliskiej osoby, zwłaszcza w sytuacji, w której największą przeszkodę ostatniego pożegnania stanowi odległość, bez wątpienia jest traumatycznym przeżyciem. Rodzina zazwyczaj stara się jak najszybciej przewieźć ciało do Polski, aby dokonać pochówku w ojczyźnie.

W czasie weryfikacji potrzebnej wiedzy w celu podjęcia decyzji o wyborze właściwej firmy zajmującej się międzynarodowym transportem zmarłych można natknąć się na wiele nieprawdziwych informacji. Przykładem jest, chociażby fakt, że transport urny z prochami możliwy jest we własnym zakresie, czyli bez ingerencji wyspecjalizowanej firmy. Rzeczywiście jest to poniekąd prawdą, gdyż brakuje regulacji zabraniających przewozów urn z zagranicy własnym środkiem transportu. Stwierdzenie to nie jest jednak jednoznaczne z samowolnym i niecertyfikowanym transportem urny z prochami.

 

Przewóz urny z zagranicy – czy można samemu?

W kwestii międzynarodowego transportu zwłok, jak powszechnie wiadomo, funkcjonuje szereg kluczowych formalności związanych z pozyskaniem stosownych dokumentów i zezwoleń. Dotyczy to zarówno kraju odbioru Zmarłego, jak i państwa, do którego następuje przewóz zwłok. Stopień skomplikowania procedury jest zrozumiały dla klientów i nie podlega żadnej wątpliwości. Warto podkreślić, że podobne zasady strony formalnej funkcjonują w międzynarodowym transporcie urny z prochami. Co to znaczy? Najprościej określając tyle, że zgodny z przepisami przewóz urny z zagranicy własnym transportem wymaga takich samych zaświadczeń, zezwoleń i dokumentów, które obowiązują podczas organizacji tradycyjnego międzynarodowego transportu trumny.

 

Transport urny z prochami – dlaczego wysyłka kurierem to zły pomysł?

Jak już wspomniano, międzynarodowy transport urny z prochami wiąże się z koniecznością przeprowadzenia procedury od strony formalnej. Obligatoryjne jest zatem pozyskanie właściwej dokumentacji dotyczącej zgonu, kremacji, a także stosownych zezwoleń, które stanowią podstawę zarówno przewiezienia urny z zagranicy, jak i dokonania pochówku.

Jak przewieźć urnę z zagranicy? W pierwszej kolejności należy przeprowadzić wszelkie konieczne formalności, a następnie dokonać transportu urny z prochami dowolnym środkiem lokomocji.

Bezwzględnie podkreślić należy, że dowolny środek transportu, który wykorzystuje się do ewentualnego osobistego przewozu urny z zagranicy, nie jest tożsamy z możliwością przewozu jej w formie paczki za pomocą usług pocztowych czy też kurierskich. Dlaczego? Z powodu braku uprawnień firm kurierskich do podejmowania tego rodzaju ekwipunku. Nadanie urny paczką skutkuje w związku z powyższym zatrzymaniem niniejszej przesyłki przez Urząd Celny, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację, zwłaszcza jeśli nie została przeprowadzona procedura formalna związana z dokumentacją wymaganą do przewozu urny z zagranicy.

 

Podsumowując

Międzynarodowy transport urny z prochami nadal pozostaje transportem o charakterze specjalnym, który najbezpieczniej jest powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się międzynarodowym transportem zmarłych. Mimo że prawnie dopuszcza się możliwość przewozu urny z zagranicy we własnym zakresie, formalności w dalszym ciągu są skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy.

W związku z powyższym lepiej nie ryzykować błędów w dokumentacji, czy też ewentualnych braków w wymaganych zezwoleniach. Tego rodzaju zaniedbania wynikające z niewiedzy z pewnością będą miały pokrycie w problemach związanych z pochówkiem oraz rejestracją zgonu na terenie Polski.

 

Nasza firma oferuje usługę transportu i przewozu urny z prochami z zagranicy do kraju lub z kraju do zagranicy. Zapewniamy profesjonalne i dyskretne podejście do całego procesu, włączając w to zbieranie urny z odpowiedniego miejsca, organizację dokumentacji i formalności celnych, oraz dostarczenie urny na wskazane miejsce przeznaczenia. Nasz wykwalifikowany personel zapewnia bezpieczne i godne traktowanie prochów podczas całego procesu transportu.