You are currently viewing Transport zmarłych z zagranicy w dobie koronawirusa

Transport zmarłych z zagranicy w dobie koronawirusa

Utrata kogoś bliskiego zawsze wzbudza silne emocje i smutek. Trudno myśleć wtedy o formalnościach związanych ze śmiercią krewnego czy przyjaciela, jak np. sprowadzenie ciała nieboszczyka zza granicy. W Rudel Group staramy się ulżyć cierpieniu każdej osoby, która zwraca się o pomoc z transportem zwłok. Szczególnie w dzisiejszych, skomplikowanych i trudnych czasach pandemii COVID-19, która powoduje dodatkowych niepokoje i zastrzeżenia regulacyjno-prawne. Dlatego chcemy podzielić się informacjami dotyczącymi transportu zmarłych w czasie pandemii, aby rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości i zapewnić, że z naszą pomocą każdy ma prawo odejść z należytym mu szacunkiem i otrzymać godny pochówek na terenie ojczyzny.

Czy można sprowadzić zwłoki z zagranicy w czasie koronawirusa?

Restrykcje sanitarne związane z globalną pandemią wirusa SARS-CoV-2 nałożyły ograniczenia na wiele dziedzin życia i sposobów funkcjonowania społeczeństwa. W początkowym stadium epidemii (tj. w marcu) wprowadzono zakaz przewozu zwłok z zagranicy do Polski. Jednak takie ustalenie spotkało się z szeroką i słuszną krytyką ze strony obywateli, którzy pozbawieni zostali możliwości pożegnania bliskich i złożenia ich do grobu. W efekcie, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 maja 2020 roku, zadecydowano o tymczasowym transporcie zwłok wyłącznie w postaci urny z prochami. Wedle ustaleń, skremowane ciało nie narusza zasad sanitarnych i jest bezpieczne z punktu widzenia medycyny. Obecnie odstąpiono od zakazu sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwłok w formie nieskremowanej z wyłączeniem przypadków, gdzie przyczyną śmierci był koronawirus.

W Rudel Group jesteśmy w pełni gotowi i upoważnieni do przewozu osób zmarłych zarówno na terenie kraju, z zagranicy do Polski, jak i do wskazanego miejsca za granicę. Dążymy do tego, by odciążyć żałobników i wspomóc rodziny w trudnej sytuacji, dlatego w sposób profesjonalny dbamy o potrzebną dokumentację, zezwolenia oraz pośrednictwo urzędowe oraz zapewniamy wyjątkowo bezpieczne środki transportu, przestrzegając surowych wymagań.

transport zmarłych w czasie pandemii

Jak wygląda transport zmarłych w pandemii?

W związku z pandemią wszelkie procedury związane z transportem ciał zmarłych zostały wydłużone co najmniej dwukrotnie. Sprowadzać do Polski można na chwilę obecną zwłoki w zamkniętych trumnach zgodnie ze standardowo obowiązującymi przepisami. Mimo zniesienie obostrzeń, ważne, by wybrać usługodawcę, który dostarczy kompleksowej pomocy w międzynarodowym transporcie zwłok. Tak, jak w Rudel Group, gdzie przejmujemy na siebie każdy obowiązek, związany ze sprowadzeniem zmarłego do jego bliskich. Dostosowujemy się zarówno do wymagań prawnych, jak i życzeń naszych klientów, będąc świadomi bolesnego okresu ich żałoby. 

Śmierć osoby może mieć niekiedy związek z poniesieniem sporych opłat za przechowywanie zwłok przez najbliższych krewnych, doświadczających jednocześnie wewnętrznej tragedii. Szczególnie za granicą koszty te mogą być znacznie wyższe i uciążliwe lub niemożliwe do pokrycia dla polskich rodzin. Działamy tak, by jak najskuteczniej pomóc w szybkim sprowadzeniu ciała do kraju, zalecając kremację i przestrzegając wymagań przy panującej obecnie pandemii. W razie pytań opowiemy Państwu także o możliwościach finansowania sprowadzania zmarłych z zagranicy.

Rudel Group - wsparcie dla Ciebie i Twoich bliskich

Jesteśmy dostępni każdego dnia i przez całą dobę dla naszych klientów. Chętnie i starannie odpowiemy na każde pytanie związane z transportem zwłok w czasie pandemii, aby rozwiać wszelkie niepewności i wnieść nieco spokoju dla ducha. Restrykcje mogą obowiązywać jeszcze przez jakiś czas, ale to nie przeszkodzi nam we wspólnym organizowaniu godnego pochówku zmarłego z Państwa rodziny lub kręgu bliskich.